Umjetni kamen - temeljno čišćenje

Svakodnevno se susrećemo s pitanjima uz otklanjanje mrlja s kamena ili keramike, nastalih od pića, hrane kao i onih nepoznatog porijekla. Ne zaboravimo, da je potrebno zaštititi keramiku i kamen već prije samog polaganja, što će nam omogućiti lakše čišćenje prije svega fuga. Vrlo je važna i kasnija zaštita takvih podova. Svakodnevno čišćenje, za pripremu prije dubinske ili površinske zaštite poda, nije dovoljno. Prije nanošenja dubinske ili površinske zaštite, potrebno je površinu temeljito oprati sa sredstvom za razmašćivanje.  

Podove je potrebno najprije temeljito očistiti, a već nakon toga, moguće ih je premazivati i time prikladno zaštititi. Svakodnevno čišćenje za pripremu prije dubinske ili površinske zaštite nije dovoljno. Prije nanošenja dubinske ili površinske zaštite potrebno je površinu temeljito očistiti sredstvom za razmašćivanje. 

Mokro čišćenje

Za mokro čišćenje najprikladnije je sredstvo za čišćenje Turbo strip. Mokro čišćenje je odličan postupak čišćenja, iako nastanu poteškoće ukoliko je u prostoru puno nepodignutog drvenog pokućstva. Radna otopina nam u tom slučaju dolazi u kontakt s pokućstvom, a što nije nikako preporučljivo. Potrebna je svakako zaštita pokućstva. Postupkom mokrog čišćenj,a postupak treba izvesti do kraja u jednom dijelu. Radnu otopinu treba s poda pokupiti ili posisati, predugo namakanje nije potrebno, efekt čišćenja i odstranjivanja nije bolji, podovima je zbog izloženosti vlagi potrebno duže vrijeme sušenja. Velika prepreka u odluci za postupak mokrog čišćenja je baš to sušenje podova. Ukoliko se kasnije odlučite za dubinsku ili površinsku zaštitu, potrebno vrijeme sušenja prije prvog premaza je 12-24h, što je kod prostora, koji su u stalnoj upotrebi i po 12h dnevno, ne izvedivo. Postupak nije kraći, niti ako podove čistite strojno, koji uz mehaničko čišćenje četkom ili filcom nude i neposredno skupljanje ostataka čišćenja. U izbjegavanju bilo kakvih neugodnosti, proizvođači sredstava su razvili postupak suhog odstranjivanja nečistoće i starih premaza. 

Suho čišćenje

Da bi izbjegli takve neugodnosti, proizvođači sredstava za čišćenje, razvili su postupak suhog čišćenja nečistoće i starih premaza. Sistemom čišćenja sa Solex-om, koji sadrži manji postotak benzilalkohola te propoksipropana izvođenje tog postupka je bitno lakše. Korištenjem jednopločnog stroja i odgovarajućeg filca, za čišćenje 4-5m2 rad je bitno brži i neopterećujući za pokućstvo i prostor. Sam postupak je lakši za izvođača i neometajući za korisnika, jer u prostoru nema viška tekućine, koja se razlijeva po podovima pa je tako omogućen neposredni prohod ukoliko je to potrebno. S tim postupkom izbjegavamo dugotrajno sušenje podova i tako rad skraćujemo za 12-24h, to je za vrijeme sušenja podova prije prvog premaza.


Vrijeme sušenja

Kod kamena vrijeme sušenja je između 3–12 h, što je u frekventnim područjima zdravstvenih, vatrogasnih i policijskih ustanova, zračnim lukama,zapravo predugo. Kod suhog čišćenja postupak sušenja je 5-10 min.Prije prvog nanošenja zaštitnog sloja, potrebno je podove iza konačnog čišćenja suho prebrisati, da s površine otklonimo sve nečistoće, koje će u suprotnom biti vidljive kod površinske zaštite.  

Dubinska zaštita podova

Kod dubinske zaštite podova premaz Pramolit nanesemo na površinu i pustimo da se u površinu upije. Sredstvo je na bazi impregnacijskih tvari rastopljenih u blagim vodotopivim organskim otapalima i vodi. Posebno je bilo razvijeno za impregnaciju površina osjetljivih na otapajuća sredstva. Specijalna sredstva spriječavaju prodor vode i masnih tvari u tijelo impregnirane površine. Pore nisu zatvorene. S nanosom sredstva na površinu, ne stvara se zaštitni film i zato obrađena površina ostaje nepromjenjena. Tonovi boja ostaju isti. Nanošenjem površinske akrilne ili polimerne zaštite, potrebno je uvijek koristiti osnovni premaz u kombinaciji sa svjetlećim ili mat završnim slojem. Prednost je u cijeni nanosa, a nedostatak u vremenu trajanja. Površinske zaštite treba obnavljati jednom do dvaput godišnje, dubinska impregnacija ostaje u materijalu funkcionalna tri godine i više. Kod nanošenja zaštitnih sredstava, budite pozorni i na temperaturu zraka i podloge. Ta dva parametra su uz suhoću poda prije nanošenja zaštite, odlučujućeg značaja za uspijeh i tvrdoću iste. 

Ukoliko sami niste vješti u izvođenju istovrsnog djela, rađe to prepustite stručnjacima, koji će vam za izvedbu ponuditi jamstvo, a to vam daje sigurnost i ugodan boravak u prostorima, koji su kvalitetno očišćeni i zaštićeni od manjih nepredvidivosti, koje se mogu dogoditi na svakom koraku. 

Tel: 098 210 447
Radno vrijeme: ponedjeljak - petak 7.30 – 15.30h